CUAA AWARD WINNERS

First Name Last Name Class Year Award Year
Robert S. Gatherum 1936 1962
Herman R. Hoskins 1935 1963
William S. Winfrey 1942 1964
Dr. Cloyd P. Armbrister 1942 1965
W.R. “Pete” Cooke 1937 1966
Marcella Dee Whitlock 1939 1967
Ira “Ike” Southern 1948 1968
Eddie J. Bender 1942 1969
J. Otto McKinney 1949 1970
Olaf O. Vaught 1935 1971
Richard V. Lilly 1948 1972
Joseph F. Marsh 1945 1973
Victor F. Foti 1958 1974
Robert B. Crawford 1958 1975
Marilyn Wood Lackey 1959 1976
James W. Thompson 1951 1977
Robert D. Swortzel 1951 1978
Susan “Sunshine” Gabriel 1946 1979
Mary Edna Beckett 1954 1980
Dana Stike Evans 1938 1981
Nelrose Richards Price 1946 1982
William Bowman 1949 1983
John Jessee 1976 1984
Mitchell “Mike” Pashion 1950 1985
William Baker 1962 1986
Frank Parker 1956 1987
Oakie Bishop 1956 1988
Joe Roles 1955 1989
Sonja Carper Carter 1952 1990
Joseph J. Friedl 1962 1991
James McNeely 1973 1992
Robert Parker 1960 1993
E. Jack Johnson 1953 1994
Suellen Ferrell Hodges 1959 1995
Beryle Crockett Santon 1959 1996
Darrell “Whitey” Brumfield 1956 1997
William T. “Tom” Bone III 1976 1998
Bill J. Landreth 1958 1999
Dr. Margaret Wells Egar 1956 2000
Jack L. Thompson 1955 2001
Larry C. Mazey 1976 2002
Fred Lucas 1964 2003
Bob Gallione 1968 2004
Rose Ann Burgess 1959 2005
Victor Grigoraci 1964 2006
Margaret Sayre 1984 2007
Rosalie Peck 1963 2008
Nell Jeffries 1953 2009
Cecilia Fizer 1990 2010
Doug Becker 1992 2011
John David Smith 1976 2012
Deborah Gillespie 1974 2013
Jessica Cook 2008 2014
Sarah Turner 1998 2015
John Lecco 1979 2016
First Name Last Name Class Year Award Year
Senator Robert C. Byrd 1987
Dr. Jean Lester Bennett 1956 1988
Dr. James P. Bailey 1943 1989
H.D. “Bart” Harvey 1965 1990
James L. Miller 1968 1991
Dr. Jack Tracktir 1941 1992
Thomas M. Giffen 1967 1993
Dr. Peggy W. Egar 1956 1994
John Reginaldi 1976 1995
Dr. Joseph F. Marsh 1945 1996
Gordon W. Harvey 1962 1997
P. Hamilton “Ham” Brown 1960 1998
Jerry D. Jarrell 1956 1999
Homer K. Ball 1948 2000
Dr. Deborah Akers 1974 2002
Lane Bailey 1974 2002
Norman Platnick 1968 2003
J. Ken Moore 1970 2004
Robert Tuckwiller 1976 2005
George Keatley 1958 2006
Gary Rado 1963 2007
Tommy Joyce 1964 2008
Greg Allen 1970 2009
John David Smith 1976 2010
Omar Aboulhosn 1989 2011
David Kirby 1979 2011
Robert B. Crawford 1958 2012
James Gillespie 1962 2013
Chris Tuck 1990 2014
Linda Poff 1976 2015
Robert Burnside 1970 2016
Sam Baker 1978 2016
First Name Last Name Class Year Award Year
Charles Archer 1962
Dr. Donzie Lilly 1909 1962
Fred Cooper 1915 1962
Ora Peters 1924 1963
Ella Holroyd 1904 1963
Samuel Williamson 1925 1964
William Leckie 1912 1965
Sally Hays 1914 1965
Bertha Boggess 1913 1966
Florence Marsh 1932 1967
Dr. Harry Hill 1917 1967
George Bryson 1925 1968
Barty Wyatt 1912 1969
Alonzo Hopkins 1900 1969
Lena Lilly 1911 1969
Sally Hays 1914 1970
James French 1911 1971
Keith Thompson 1933 1972
Carl Bailey 1925 1972
Stanley Martin 1929 1973
Jesse Ramsey 1937 1973
W.S. “Woody” Wooddell 1924 1974
Charles Baxter 1936 1975
Ruth Graybeal 1913 1976
Colonel W.H. Ballard 1928 1976
Ramona Bresnahan 1924 1977
Umen Williamson 1922 1977
Harvey Martin 1929 1978
Guy Scyphers 1946 1979
Jacque Martin 1933 1979
W.R. “Pete” Cooke 1937 1980
Dr. Cloyd P. Armbrister 1942 1980
Stanley D. Smith 1952 1981
Ella Nash Rainey 1942 1981
Violet Maynor Bailey 1942 1982
Marcella Dee Whitlock 1939 1983
Dr. E. Meade McNeil 1925 1984
Dr. Richard V. Lilly 1948 1985
Eddie J. Bender 1947 1986
Louise Gentry 1944 1987
Lucille Goode Hartman 1943 1988
Susan “Sunshine” Gabriel 1946 1989
Sallie Mays Warren 1936 1990
Homer K. Ball 1948 1991
Dr. Joseph F. Marsh 1945 1992
Mary Edna Beckett 1954 1993
Dr. Vivian F. Crane 1952 1994
E. “Jack” Johnson 1953 1995
Marilyn Wood Lackey 1959 1996
William “Bill” Bowman, Jr. 1949 1997
Dr. William J. “Bill” Ofsa 1952 1998
Dewey Russell 1971 1999
Joseph J. “Joe” Friedl, Jr. 1962 1999
Robert B. Crawford 1958 2000
Gilbert “Gene” Bailey 1957 2001
Col. Stanley Smith 1951 2002
Joan E. Wilkes 1942 2003
Betty J. Wilkes 1941 2003
Tony Colobro 1948 2004
Concord Commanders 2005
Nelrose Price 1946 2006
Pete Ballard 1953 2007
Sue Ellen Hodges 1959 2008
Bill Baker 1962 2009
John Frazier 1944 2010
Marguerite Miller 1944 2011
Roland P. Sharp 1936 2012
Joe Roles 1955 2013
Evelyn Blake 1942 2013
Jean Dickens 1981 2014
Robert Gallione 1968 2015
Deborah Gillespie 1974 2016
First Name Last Name Class Year Award Year
Courtney Clark 2009 2012
Jessica Cook 2008 2012
Kent McBride 2006 2012
Brace Mullett 1998 2012
Scott Inghram 2003 2013
Josh Stowers 2001 2013
Jennifer George-Bailey 2006 2014
Christy McGinnis 2004 2014
Sarah Turner 1998 2014
Adam Wolfe 2003 2014
Brad Lane 2002 2015
Jessica Lilly 2007 2015
Andrew Wright 2004 2015
Christy Laxton 2004 2016
Jared Tice 2004 2016
Sean Noland 2007 2016
Wendy Holdren 2011 2016